منظور از بوی داخل خودروی نو صفر کیلومتر چیست ؟

همه ما بوی داخل خودروی نو صفر کیلومتر را می‌شناسیم . بعضی از مردم این رایحه را می‌پسندند و بعضی دیگر به قدری به آن علاقه دارند که اسپری‌های خوشبو کننده و یا اسپری‌هایی که بوی خودرو نو را شبیه سازی می‌کنند را خریداری کرده و تا موقعی که خودرو به قدری قدیمی شده که می‌بایست به انبارهای خودروهای فرسوده تحویل داده شود از آن‌ها استفاده می‌کنند .

ولی آیا این بو واقعاً برای سلامتی مضر است ؟

باور عمومی در مورد بوی داخل خودروی نو صفر کیلومتر

بسیاری از افراد این طور فکر می‌کنند . طبق تحقیقات انجام شده برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در خودرو‌ها که سبب به وجود این رایحه خودروی نو می‌شوند سمی بوده و حتی با مرور زمان هم به طور کامل از بین نمی‌روند .

با این حال پیش از جواب قطعی این پرسش که آیا خودروی نو سمّی است و یا خیر ، پرسش خیلی مهم‌ترین را می‌بایست پاسخ دهیم : رایحه خودروی نو دقیقاً از چیزهایی تشکیل شده است ؟

رایحه خودروی نو زیر میکروسکوپ

  بحث در مورد سمّی بودن مواد خودروی نو پدیده جدیدی نیست . هیچ یک از مطالعات ما این که دقیقاً ریشه مشکلی که باید نگران آن باشیم چیست را هدف نگرفته اند.

احتمالاً جدیدترین تحقیق صورت گرفته در این زمینه در فوریه سال 2012 میلادی توسط گروهی تحقیقاتی با نام Ecology Center انجام شده که نتایج آن در قالب گزارشی با نام Model Year 2011 / 2012 Guide to new vehicles تهیه و منتشر شده است .

نتیجه نهایی به این صورت بود که مواد شیمیایی مورد استفاده در خودرو‌ها در صورت استنشاق و یا بلعیده شدن باعث آسیب‌های جدی مثل اختلالات ژنتیکی ، معلولیت و سرطان می‌شوند .

از آن جایی که روزانه هر آمریکایی به طور متوسط 1.5 ساعت را در خودرو می‌گذراند ، مواد شیمیایی سمّی منتشر شده در محیط خودرو تبدیل به منبع بالقوه آلودگی هوای محیط داخلی می‌شوند.

چه باید کرد ؟

  همین مطلب کافی است که تا اتمام گارانتی خودرو شما را مجاب به استفاده از ماسک کند !

ولی پیش از این که تصمیم بگیرید که خودرو کار کرده در تمامی عمرتان  بخرید ، به ادامه گزارش فوق توجه کنید : بعضی از خودروها وضعیت شان از بقیه بهتر است !

از آن جا که استفاده از مواد شیمیایی سمّی در ساخت قطعات داخل اتاق ضرورتی ندارد ، برخی کمپانی‌های خودروسازی اقدام به حذف تدریجی این مواد از فرایند ساخت خودرو‌های خود نموده‌اند .

بیایید چند تا از این کمپانی‌ها را نام ببریم ! کدام خودروها از نظر گزارش Ecology Center سالم‌تر هستند ؟

پنج خودروی بالای لیست شامل : هوندا سیویک 2011 ، تویوتا پریوس 2011 ، هوندا CR-Z 2011 ، نیسان Cube 2011 و آکیورا RDX می‌باشند و دو خودروی با حداقل سلامت بر طبق این گزارش ، کرایسلر 200 S و میتسوبیشی اوت لندر 2011 می‌باشند .

برنده نهایی هوندا با بیش‌ترین امتیازات است .

گزارشات چه مواردی را بررسی می‌کنند ؟

  این گزارشات بر روی درصد وجود برم ( مورد استفاده در تاخیر انداز‌های شعله ) ، کلر و دیگر مواد شیمیایی فرّار متمرکز بوده است .

گزارش شامل لیستی از هزاران خودرو معروف تولید شده از سال 2006 به بعد و لیست مقدار مواد شیمیایی مورد استفاده در هر خودرو می‌باشد .

رایحه خودروی نو صفر کیلومتر برای برخی از افراد محبوب است !

اگر بخواهیم از پنج رایحه محبوب لیستی تهیه کنیم که در آن عطر و ادکلن نباشد، رایحه خودروی نو به راحتی بالای لیست ( بالا‌تر از بوی دانه‌های قهوه ، بنزین و رنگ تازه ساختمان ) قرار خواهد گرفت.

نتیجه نهایی :

  احتمالاً بعد از خواندن این گزارش ، تصمیم به ماسک زدن نگرفته‌اید ولی با اطمینان می‌گوییم : این که خودرو شما خودرو سالم‌ترین نسبت به باقی خودرو‌ها است، حس خوب و لذت بخشی برای شما خواهد داشت. دانستن این مطلب می‌تواند در زمینه‌های خرید و فروش خودرو مورد استفاده قرار بگیرد .